The Department offers many subjects for undergraduates and graduates alike. These are broken down into core, specialized and research subjects. Each year the Department offers 25 undergraduate and more than 90 graduate subjects of instruction from which each student designs, with faculty guidance, an individual program of study that matches his or her interests and experiences. 

Many of the courses developed by DUSP faculty are provided free to the public through MIT's Open CourseWare site.

Fall Graduate Conflict Chart

 

4-0-8
U
Instructor: Judith Layzer, Andrea Campbell
TR (11:00-12:30)
56-114
2-0-7
U
Instructor: Phillip Clay
T (11:00-1:00)
9-450B
2-0-7
U
Instructor: Robert Fogelson
W (2:00-4:00)
10-401
3-2-7
U/G
Instructor: Amy Smith
MWF (3:30-5:00)
N51-315M
3-0-9
U
Instructor: Reen Gibb
TR (4:00-5:30)
1-134
3-0-9
U/G
Instructor: Karl Seidman
MW (9:30-11:00)
9-450A
3-0-9
U/G
Instructor: Karen R. Polenske
MW (11:00-12:30)
9-451
4-1-7
G
Instructor: Jim Buckley
MW (11:00-12:30)
9-354
2-0-2
G
Instructor: Albert Saiz
TR (11:00-12:30), H2
9-354
3-0-5
G
Instructor: Albert Saiz
TR (11:00-12:30), H1
9-354
2-2-2
G
H1
Instructor: Sarah Williams
MW (2:30-4:00) Lecture, M,T,W,R (5:00-7:00) Lab
TBA, W31-301, Lab
3-0-3
G
Instructor: Lawrence Susskind, Dayna Cunnigham
MW (4:30-6:00), Partial Term
9-417
3-0-9
H
Instructor: Anne Whiston Spirn
M (2:00-5:00)
10-401
0-12-9
H
Instructor: Brent D. Ryan, Miho Mazereeuw
TR (1:00-6:00)
Studio
2-0-4
H
Instructor: F. Moavenzadeh
M (3:00-5:00)
5-232
2-0-4
H
H2
Instructor: John Kennedy
R (3:00-5:30)
9-354
3-0-3
G
Instructor: Peter Roth
T (3:30-5:00)
9-354
3-0-9
H
PRACTICUM
Instructor: Terry Szold, Susan Silberberg
TR (2:30-4:00)
10-401
3-1-8
H
Instructor: Michael Golay
TR (3:00-5:00)
32-155
3-0-9
H
Instructor: Judith Layzer
T (2:00-5:00)
9-450B
3-0-6
H
Instructor: J. Phillip Thompson
W (2:00-5:00)
5-231
3-0-3
G
H1
Instructor: Gloria Schuck
MW (10:30-12:00)
9-357
4-0-8
H
Instructor: David Geltner
MW (4:00-5:30) Lec, W (5:30-7:00) Rec
9-354
4-0-8
H
Instructor: William Wheaton
TR (11:00-12:30) Lec, T (5:30-7:00) Rec
2-105 Lec, 9-354 Rec
3-0-9
G
Instructor: Karl Seidman
MW (9:30-11:00)
5-234
3-0-9
H
Instructor: Reinhard Goethert
MW (11:00-12:30)
1-371
3-2-7
U/G
Instructor: Amy Smith
MWF (3:30-5:00)
N51-315
3-0-9
H
Instructor: Jota Samper Escobar
T (2:00-5:00)
10-485
2-2-2
H
H2
Instructor: Sarah Williams
MW (2:00-3:30) Lecture, M,T,W,R (5:00-7:00) Lab
9-354, W31-301 Lab
3-0-9
H
Instructor: Frederick Salvucci, Michael Murga
F (2:00-5:00)
5-217
3-1-8
H
Instructor: Carolina Osorio
TR (10:30-12:00) Lec, R (4:00-5:00) Rec
3-333 Lec, 5-217 Rec
3-1-8
H
Instructor: Moshe Ben-Akiva
TR (2:30-4:00) Lec, F (11:00-12:00) Rec
3-333 Lec, 1-390 Rec
3-0-3
G
Instructor: Lawrence Vale, Jinhua Zhao
W (12:30-2:00) Debate, open to all, R (2:00-3:30) Seminar
9-450B
Instructor: Wesley Harris, Calestous Juma
T (2:00-4:00)
4-146
2-0-4
Instructor: Ezra Glenn
T (3:00-5:00)
9-451
Instructor: Bob Simha, Joost Bonsen
T (4:00-6:00)
10-401
3-0-9
H
Instructor: Elisabeth Reynolds
W (2:00-5:00)
9-450A
2-0-10
H
Instructor: Miloon Kothari
T (3:00-5:00)
5-232
3-0-3
H
H1
Instructor: Luc Anselin
T (9:00-12:00)
9-451
3-0-3
Instructor: Emily Talen
T (9:00-12:00), Partial Term
10-485
2-0-1
H
Instructor: Ananya Roy
TR (5:00-7:00), 9/23, 9/25, 9/30, 10/2
9-451
3-0-3
G
Instructor: Phillip Clay
M (11:00-1:00)
9-450A
3-0-3
Instructor: Brent D. Ryan
MW (11:00-1:00)
10-485
3-0-9
U
Instructor: Cherie Abbanat
TR (8:00-9:30)
9-450A